Gaius Caligula, 37-41. Æ-Sesterz, 39/40, Rom; 27.29 g. BMC 38; Coh. 24; RIC² 37.
previous lot Lot number 914 next lot
750.00 €
Hammer-price / sale price: 1,600.00 €
Gaius Caligula, 37-41.
Æ-Sesterz, 39/40, Rom; 27.29 g. Kopf l. mit Lorbeerkranz//In Corona civica: SPQR/P P/OB CIVES/SERVATOS.
BMC 38; Coh. 24; RIC² 37.
R Sehr schön/fast vorzüglich
BMC 38; Coh. 24; RIC² 37.
R Sehr schön/fast vorzüglich