Karl Ludwig, 1648-1680. 60 Kreuzer (Gulden) 1673, Heidelberg. 18.93 g. Dav. 746; Slg. Memmesh. 2354; Slg. Kömmerling (Auktion UBS 65) 275.

PFALZ, PFALZ, KURFÜRSTENTUM

Lot number 5363

Estimated price: 200.00 €
Hammer-price / sale price: 260.00 €

Karl Ludwig, 1648-1680.
60 Kreuzer (Gulden) 1673, Heidelberg. 18.93 g.
Dav. 746; Slg. Memmesh. 2354; Slg. Kömmerling (Auktion UBS 65) 275.

Hübsche Patina, kl. Zainende, sehr schön