Mohammed III., 1757-1790. Mithqal 1777 (= 1191 AH), Ribat al-fath (Rabat). 28.15 g. K./M. 43.

WORLD COINS AND MEDALS
MAROKKO

Lot number 2155

Estimated price: 400.00 €
Hammer-price / sale price: 700.00 €

Mohammed III. 1757-1790.
Mithqal 1777 (= 1191 AH), Ribat al-fath (Rabat). 28.15 g.
K./M. 43.

R Sehr schön-vorzüglich