Georg, Herzog von Braunschweig, 1558-1566. Taler 1562, Bremen. 27.88 g. Dav. 8980; Jungk 226; Welter 503.

BREMEN, ERZBISTUM

Lot number 6970

Estimated price: 300.00 €
Hammer-price / sale price: 800.00 €

Georg, Herzog von Braunschweig, 1558-1566.
Taler 1562, Bremen. 27.88 g.
Dav. 8980; Jungk 226; Welter 503.

Hübsche Patina, schön-sehr schön