Friedrich Karl Joseph von Erthal, 1774-1802. Dukat 1795, Mainz. 3,48 g. Fb. 1682; Slg. Walther 656; Slg. Pick 792.
MAINZ, ERZBISTUM
Friedrich Karl Joseph von Erthal, 1774-1802.
Dukat 1795, Mainz. 3,48 g.
Fb. 1682; Slg. Walther 656; Slg. Pick 792.
GOLD. Vorzüglich-Stempelglanz
Dukat 1795, Mainz. 3,48 g.
GOLD. Vorzüglich-Stempelglanz