Heinrich Ernst I., 1638-1672. Reichstaler 1659, Braunschweig. 28.80 g. Friederich 1210; Dav. 7787.
previous lot Lot number 1210 next lot
1,500.00 €
Hammer-price / sale price: 1,600.00 €
Heinrich Ernst I. 1638-1672.
Reichstaler 1659, Braunschweig. 28.80 g.
Friederich 1210; Dav. 7787.
Von großer Seltenheit. Feine Patina, sehr schön +
Friederich 1210; Dav. 7787.