Maximilian II., 1564-1576. Reichstaler 1573, Joachimstal. 28.80 g. Dav. 8057; Dietiker 230; Halacka 226; Voglh. 65 I.

Lot number 3755

Estimated price: 600.00 €
Hammer-price / sale price: 3,400.00 €

Maximilian II. 1564-1576.
Reichstaler 1573, Joachimstal. 28.80 g. Münzmeister Jörg Geitzköfler.
Dav. 8057; Dietiker 230; Halacka 226; Voglh. 65 I.

R Hübsche Patina, sehr schön +